Przyczyny zawilgocenia wnętrz i jak sobie z tym radzić
Problem nadmiernej wilgotności dotyczy zarówno starego, jak i nowego budownictwa. Skutkiem tego jest rozwój grzybów i pleśni, których obecność wykazuje negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Jak radzić sobie z zawilgoceniem wnętrza?
Jakie są przyczyny zawilgocenia budynków?
Jest wiele przyczyn nadmiernej wilgotności w budynkach. Zła wentylacja, przemarzanie ścian i niedogrzewanie pomieszczeń to główne powody. Nadmiar wilgoci może też wynikać z nieszczelności w dachu, pękniętych rur, przesiąkanie warstw ziemnych (np. nieodpowiednio wykonana hydroizolacja). Poniekąd mieszkańcy sami przyczyniają się do zawilgocenia wnętrz poprzez gotowanie, pranie, branie kąpieli, a nawet oddychanie. Wilgoć pojawia się też w pomieszczeniach z powodu zbyt szczelnych okien i pozamykanych kratek wentylacyjnych.
Jak radzić sobie z nadmierną wilgotnością we wnętrzach?
- Regularnie wietrz mieszkanie poprzez otwieranie lub rozszczelnienie okien.
- Zadbaj o sprawnie działający system wentylacji.
- Zadbaj o odpowiednią izolację termiczną budynku.
- Stosuj pochłaniacze wilgoci lub osuszacz powietrza.
- Gdy zauważysz pierwsze wykwity pleśni, staraj się od razu je eliminować, np. poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów.
Wpływ stolarki okiennej na poziom wilgotności
Okna mają bezpośredni wpływ na poziom wilgotności w budynkach. Nasza firma z Łodzi zapewnia zarówno okna drewniane, jak i okna PCV. Są one szczelne i wysoce energooszczędne. Plusy te jednak mogą okazać się wadą, jeśli nie zadbasz o regularne wietrzenie pomieszczeń. Tylko wtedy w pomieszczeniach zapewniona będzie odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dlatego też wszystkim naszym klientom przypominamy, że dla utrzymania wilgotności na odpowiednim poziomie należy regularnie wietrzyć pomieszczenia.