Okno odporne na wiatr... czyli jakie?
Zachodzące w Polsce od wielu lat zmiany klimatyczne, powodują wzmożone występowanie w okresie wiosenno-letnim deszczów i towarzyszących im wiatrów i wichur. Właściwie dobrane i zabezpieczone okna są odporne nawet na silne, porywiste wiatry.
Co wpływa na odporność okna na wiatr?
Pod wpływem silnego wiatru elementy okienne mogą ulec odkształceniu. Kilka milimetrów ugięcia ramy może doprowadzić do rozszczelnienia i braku komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Jak temu zapobiec? Należy przede wszystkim wybrać model okna, który będzie odznaczał się wysoką jakością oraz dużą sztywnością.
Klasa sztywności określa przy jakiej prędkości wiatru, wiejącego prostopadle do tafli szkła, nastąpi maksymalne ugięcie ramy. Przyjmuje się, że ugięcie ramy nie może wynosić więcej niż 1/300 jej długości. Klasa A-1 oznacza najmniejszą sztywność a C-6 największą. W polskim klimacie najczęściej stosowane są klasy sztywności B-3/B-4. Do wytrzymałych i odpornych na wiatr okien zalicza się okna PCV, które są wysoce niepodatne na wiele czynników biologicznych i chemicznych, a przy tym wykazują się niezwykłą trwałością i wieloletnim użytkowaniem.
Jak można dodatkowo uodpornić okno na wiatr?
Oprócz wyboru klasy sztywności okna, można również zastosować dodatkowe ochrony okienne, takie jak rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe czy okiennice (drewniane, aluminiowe). Dostępne na rynku rolety zewnętrzne wykonane są z wysokiej jakości materiałów (PCV lub aluminium) odpornych na czynniki atmosferyczne, dlatego świetnie nadają się jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek wichury. Rolety mogą być automatycznie lub ręcznie zwijane. Dla bezpieczeństwa okien warto również przyjrzeć się rozmieszczeniu drzew w pobliżu i zlikwidować konary oraz gałęzie, które mogą wybić szybę albo uszkodzić okno w czasie silnego wiatru.