Jak prawidłowo wymierzyć drzwi do wyceny?
Będąc w trakcie budowy nowego domu lub decydując się na remont i wymianę stolarki drzwiowej, konieczne jest dokonanie pomiarów otworów drzwiowych. Można je zlecić doświadczonym profesjonalistom lub wykonać samemu.
Jak zmierzyć otwór drzwi bez ościeżnicy?
Źle zmierzone, a w konsekwencji nieprawidłowo zamontowane drzwi zewnętrzne czy wewnętrzne nie tylko obniżają poziom bezpieczeństwa budynku i jego mieszkańców, ale stają się nieszczelne, zaburzając komfort cieplny we wnętrzach. Jeśli dokonujesz pomiarów otworu drzwiowego bez ościeżnicy to należy zmierzyć jego szerokość i wysokość oraz grubość muru. Ważne, by zrobić to dokładnie i w kilku miejscach, ponieważ w otworze bez ościeżnic naturalnie występują różne nierówności.
Do wyceny podajemy najmniejszy uzyskany wynik z pomiarów wysokości i szerokości oraz najszerszy wynik z pomiarów grubości muru (dla ościeżnic stałych) lub najmniejszy (dla ościeżnic regulowanych). Mierząc grubość muru należy pamiętać o wykonaniu pomiarów z uwzględnieniem grubości tynku, glazury czy paneli. Standardowe wymiary otworów drzwiowych wynoszą od 206 do 207 cm wysokości i 71, 81, 91, 101 cm szerokości.
Jak zmierzyć otwór drzwiowy mający już ościeżnice
Jeśli dokonujesz tylko wymiany skrzydła, bez demontażu framug czy ościeżnic, należy wykonać pomiar wysokości i szerokości futryny między wewnętrznymi jej krawędziami. Pomiar nie może uwzględniać przypodłogowych listew wykończeniowych. Otrzymane wyniki pozwalają określić, jakich wymiarów skrzydło jest potrzebne. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę czy ościeżnice faktycznie nadają się do montażu kolejnego skrzydła, czy nie są wypaczone, popękane lub źle zamontowane. Ważne jest także, aby wybrane skrzydło pasowało do starej futryny i było z nimi kompatybilne, tj. skrzydła bezprzylgowe albo przylgowe.