Ile można zaoszczędzić dzięki dociepleniu budynku?
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku nieco ponad 65% energii zużywanej w przeciętnym gospodarstwie domowym pochłonęło samo ogrzewanie pomieszczeń. Dla porównania urządzenia elektryczne, które na pierwszy rzut oka wydają się najbardziej energochłonne, wymagają zaledwie 9,8%. Na dodatek z analiz GUS wynika, że na przestrzeni ostatnich 10 lat wydatki na ogrzewanie wzrosły o ponad 60%. Nikogo nie dziwi zatem fakt, że klienci coraz częściej wyrażają chęć ocieplenia nowo stawianych domów lub docieplenia tych już istniejących. W końcu zadbanie o właściwą termoizolację budynku jest najłatwiejszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na to, aby oszczędzać energię cieplną, a przy okazji płacić mniejsze rachunki. Nie każdy jednak wie, jakiego rzędu są to oszczędności oraz ile energii potrafi tracić nieocieplony dom – i dlatego opowiemy o tym w dalszej części wpisu.
Co grozi nieocieplonemu budynkowi?
Największe wydatki, na jakie muszą przygotować się właściciele nieocieplonych budynków, wiążą się z ucieczką energii cieplnej i koniecznością rekompensowania tych strat zwiększonym zużyciem ogrzewania. Produkowane ciepło, zamiast pozostać w ogrzewanym pomieszczeniu, ucieka z niego poprzez szczeliny określane mianem mostków termicznych. W efekcie energia cieplna, która ulatnia się przez ściany i narożniki, to około 25-30% całej wartości traconej energii, a przez dach – drugie tyle. Dodatkowo ciepło tracimy również przez drzwi, okna oraz wentylację (kolejne 10-20%), jak również przez piwnicę i fundamenty (ucieka do 15% ciepła). Przy założeniu, że sezon grzewczy trwa około 6 miesięcy, wydatki na optymalne ogrzewanie domu jednorodzinnego tylko w jednym roku mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, z czego znaczna część tej kwoty jest wydawana praktycznie na darmo.
Dodatkowo warto pamiętać, że ściany budynków są niemal nieustannie poddawane oddziaływaniu wielu groźnych czynników zewnętrznych, które wpływają na ich żywotność, jak np. zmiany temperatury, działanie wiatru, opady atmosferyczne czy promieniowanie UV. Ponadto w zimnych elementach budynków często dochodzi do schłodzenia ciepłego powietrza, a przez to do kondensacji zawartej w nim pary wodnej i przekształcenia jej w rosę. W efekcie nieocieplony dom jest w znacznie większym stopniu narażony na takie zjawiska jak zawilgocenie czy nawet przemarzanie ścian, które przyczyniają się do powstawania ognisk korozji biologicznej. Na wilgotnej powierzchni ścian znacznie łatwiej osadza się kurz i zawarte w powietrzu zarodniki grzybów pleśniowych, które nie tylko niszczą ściany i stropy, ale przede wszystkim zagrażają zdrowiu człowieka – a to bezpośrednio wpływa na wzrost wydatków na remonty oraz opiekę zdrowotną.
Co daje docieplenie budynku?
Należy zdawać sobie sprawę, że próba obniżenia kosztów przeznaczanych na ogrzewanie poprzez korzystanie z tańszych paliw (np. niskogatunkowego węgla czy odpadów) to tylko pozorna oszczędność. Zwykle trzeba bowiem zużyć znacznie więcej paliwa, aby uzyskać tę samą ilość energii cieplnej, a dodatkowo emisja produktów spalania materiału niskiej jakości szkodzi zdrowiu i zanieczyszcza okolicę. Znacznie bezpieczniej i efektywniej jest skorzystać z usług firmy zajmującej się kompleksową termoizolacją budynków. Tańszym, lecz równie efektywnym rozwiązaniem jest docieplenie dotychczas niezabezpieczonych miejsc, np. w przypadku wyższych kondygnacji, gdzie częściej czuć chłód, a ciepło łatwiej się ulatnia.
Prawidłowe ocieplenie ścian, poddaszy i fundamentów pozwala zaoszczędzić nawet połowę sumy przeznaczanej na ogrzewanie budynku. Warto jednak pamiętać, że są to wskazania szacunkowe, a na ostateczną skuteczność termoizolacji składa się wiele czynników – jak chociażby fakt, czy dane pomieszczenie w ogóle jest ogrzewane oraz jakie materiały i technologia zostały wykorzystane przy montażu izolacji. Zastosowanie wełny mineralnej lub styropianu, które pochodzą od sprawdzonych producentów, w połączeniu z profesjonalnym wykończeniem budynku daje gwarancję trwałości i skuteczności termoizolacji na wiele lat. Z tego powodu warto korzystać z usług sprawdzonych, doświadczonych firm takich jak Mont-Plast z Łodzi.